Staff

Senior Leadership Team 

Headteacher: Lizzie Christopher

Deputy Headteacher & Designated Safeguarding Lead: Paul Strange

Assistant Head & Year 5/6 Phase Leader: Duncan Mead

EYFS Phase Leader: Sarah Dalby

Year 1/2 Phase Leaders: Jenny Pearson/Ravinder Taylor

Year 3/4 Phase Leader: Laura Seabourne

Year 5/6 Phase Leader: Duncan Mead

NQT/Student Mentor: Paul Strange

School Business Manager/Deputy Designated Safeguarding Lead: Denise Barkham

SEND

Sendco: Laura Manchester

Administration Team

School Business Manager: Denise Barkham

Admin Assistant: Angie Serratore

Admin Assistant: Pascale Dorey

Foundation Stage

Nursery Teacher: Mrs Lewis

Nursery Teacher: Alex Stutt

Reception Teacher: Sarah Dalby

Reception Teacher: Vicky Haywood

Nursery Nurse: Teresa Askins

Nursery Teaching Assistant: Emma Foster

Nursery SEN Teaching Assistant: Julia Gibbs

Nursery SEN Teaching Assistant: Abi Bond

Reception Teaching Assistant: Sarah King

Reception Teaching Assistant: Leanne Newbury

Reception SEN Teaching Assistant: Alison Walmsley

Reception SEN Teaching Assistant: Pamela Wood

Reception SEN Teaching Assistant: Abi Bond

Reception SEN Teaching Assistant: Kerry Paterson

Year 1

Teacher: Bethany Phillips

Teacher: Harriet Beale

Teaching Assistant: Junika Gurung

Teaching Assistant: Dean McGhee

Year 1 SEN Teaching Assistant: Laura Ralph

Year 2

Teacher: Jenny Pearson

Teacher: Ravinder Taylor

Teacher: Sarah Tindall

Teaching Assistant: Michelle Stoddard

Teaching Assistant: Carla Skinner

Year 2 SEN Teaching Assistant: Mrs Portlock

Year 2 SEN Teaching Assistant: Mrs Dolan

Year 2 SEN Teaching Assistant: Mrs Reeves

Year 3

Teacher: Laura Seabourne

Teacher: Hannah Baddeley

Teaching Assistant: Mrs Whitmell

Teaching Assistant: Dottie Tylkowski

Year 3 SEN Teaching Assistant: Mrs Ranger

Year 4

Teacher: Corrin Holliday

Teacher: Jenelle Person-Brown

Teaching Assistant: Nicola Drew

Teaching Assistant: Mrs Edwards

Year 5

Teacher: Amy Mead/Emma Large

Teacher: Helen Du Bignon

Teaching Assistant: Amber Byrne

Teaching Assistant: Rachel Rance

Year 6

Teacher: Duncan Mead

Teacher: Natalie Fisher

Teaching Assistant: Sarah Vincent

Teaching Assistant: Lucy Cooper

SEN Teaching Assistant: Kerry Paterson

SEN Teaching Assistant: Charlotte Gibbon

French Teacher

Kathy Bond (Mon-Thurs)

PE Coach

Mark Draycott (Mon-Thurs)

PPA Cover 

PPA Teacher – Lisa Jeffery (Mon-Weds)

HLTA

Natasha Pickering

Family Support Worker

Karen Taylor

Kitchen Team

Catering Manager: Ann-Marie Bowden

Cook: Maxine Cleverly

Cook: Justine Sperring

Catering Assistant: Emma Woodbridge

Premises Staff

Caretaker: Colin Jones

Cleaner: Sally-Ann Cox

Cleaner: Sue Turner

Breakfast Club

Breakfast Club Leader: Ann-Marie Bowden

Playleader: Michelle Stoddard

Playleader: Carla Skinner

Playleader: Maxine Cleverley

Playleader: Alex Drew

After School Club

Leader: Nicola Drew

Playeader: Michelle Stoddard

Playleader: Justine Sperring

Playleader: Alex Drew

Playleader: Claire Dolan

Playleader: Laura Ralph

Governors

Chair of Governing Board: Jennie Lowe

Clerk: Heather Large